Rady a tipy na cestu

Prebudiť sa na neznámom mieste patrí
k najkrajším zážitkom.

Diaľničná známka 2019: Slovensko

Ročnú diaľničnú známku si motoristi môžu zakúpiť za 50 eur, mesačnú (30-dňovú) diaľničnú známku za 14 eur a 10-dňovú diaľničnú známku za 10 eur.

Ročná diaľničná známka platí od 1. januára 2019 do 31. januára 2020. Takisto sa nezmenila ani časová platnosť diaľničných známok. Diaľničnú známku si môžete kúpiť na čerpacích staniciach, no omnoho jednoduchšie je kúpiť diaľničnú známku online.

Kde všade je potrebné mať diaľničnú známku na Slovensku?

Všetky spoplatnené úseky na ktoré potrebujete diaľničnú známku:

 • D1 Bratislava, Vajnory – Hrič. Podhradie (173 km)
 • D1 Dubná Skala – Turany (17 km)
 • D1 Ivachnová – Prešov, Západ (143 km)
 • D1 Prešov, Petrovany – Budimír (20 km)
 • D2 Brodské (SK/CZ) – Bratislava, Lamač (55 km)
 • D2 Bratislava, Jarovce – Čunovo (SK/HU) (9 km)
 • D3 Hričovské Podhradie – Žilina, Strážov (9 km)
 • D4 Jarovce (SK/AT) – Bratislava, Jarovce (2 km)
 • R1 Trnava – Ban. Bystrica, Kremnička (158 km)
 • R1A Nitra, Západ – Nitra, Kynek (2 km)
 • R2 Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom (5 km)
 • R2 Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum (3 km)
 • R2 Zvolen, Východ – Kriváň (18 km)
 • R4 Košice, Juh – Milhosť (SK/HU) (14 km)
 • R6 Púchov, Juh – Dolné Kočkovce (1 km)

Ďalšie informácie o diaľničných známkach v jednotlivých krajinách nájdete nižšie.

Diaľničná známka 2019: Česká republika

České diaľničné známky na rok 2019 sa líšia od tých na rok 2018 len farebne, cena zostáva rovnaká.

V ponuke sú tri: ročná, mesačná a 10-dňová. Tu sú ceny:

 • Ročná diaľničná známka: 1500 CZK = 58 eur (platí najviac do 31.1.2020)
 • 30-dňová diaľničná známka: 440 CZK = 17 eur
 • 10-dňová diaľničná známka: 310 CZK = 12 eur

Pokuty za jazdu bez diaľničnej známky? Pozrite si porovnanie Slovensko vs. okolité štáty

Diaľničná známka 2019: Maďarsko

Maďarské diaľničné známky neprešli takmer žiadnou zmenou oproti roku 2018, menila sa len cena najlacnejšej diaľničnej známky na 10 dní, po novom stojí 3 500 HUF čo je v prepočte . Teda známky sú to len virtuálne. Diaľničné mýto sa registruje na EČV. Tu sú ceny:

 • Ročná celoštátna diaľničná známka: 42 980 HUF = 133 eur (platí najviac do 31.1.2020)
 • Ročná župná diaľničná známka: 5 000 HUF = 15,50 eur (platí najviac do 31.1.2020)
 • 30-dňová diaľničná známka: 4 780 HUF = 15 eur
 • 10-dňová diaľničná známka: 3 500 HUF = 11 eur

Diaľničná známka 2019: Rakúsko

Ak budete chcieť v roku 2019 cestovať po rakúskych diaľniciach, dostanete na výber 3 možnosti. Desaťdňovú, dvojmesačnú alebo ročnú diaľničnú známku a zaplatiť budete môcť kreditnou kartou alebo prostredníctvom služby PayPal.

Nový predajný systém okrem nemčiny funguje aj v češtine. Systém bude fungovať obdobne ako systém na kúpu slovenských eznámok. Zadáte evidenčné číslo vozidla, štát jeho registrácie, e-mailovú adresu a zvolíte spôsob platby.

V prípade, že behom roka zmeníte svoje trvalé bydlisko alebo zmeníte evidenčné číslo vozidla, budete si vedieť zmeniť prostredníctvom systému aj tieto údaje.

Digitálne známky platia popri klasických známkach bez rozdielu ceny a dĺžky platnosti.

Ceny rakúskych diaľničných známok oproti minulému roku mierne vzrástli. Nejedná sa však o nič významnejšie – najlacnejšie diaľničná známka stojí o 20 centov viac, pri najdrahšej si priplatíte takmer 2 eurá.

Tu sú ceny pre rok 2019:

 • Ročná diaľničná známka: 89,20 eur (platí najviac do 31.1.2020)
 • 60-dňová diaľničná známka: 26,80 eur
 • 10-dňová diaľničná známka: 9,20 eur

 UPOZORNENIE: Niektoré rakúske horské priechody a tunely sú ešte spoplatnené mýtom.

Diaľničná známka 2019: Slovinsko

Slovinské diaľničné známky neprešli žiadnou zmenou oproti roku 2018. Tu sú ceny:

 • Ročná diaľničná známka: 110 eur (platí najviac do 31.1.2018)
 • 30-dňová diaľničná známka: 30 eur
 • 7-dňová diaľničná známka: 15 eur

Diaľničná známka 2019: Švajčiarsko

Švajčiarske diaľnice sú spoplatnené pre všetkých vodičov jednotnou sumou. Diaľničná známka vás vyjde na 40 švajčiarskych frankov, čo je v prepočte cca 36 eur. Známka je v podstate platná 1 rok, nie však od zakúpenia. Najviac platí do 31.1.2020.

Diaľničná známka 2019: Nemecko

Diaľničné poplatky v Nemecku zatiaľ zostali bez zmeny – teda zadarmo. Avizované mýto, ktoré malo byť spustené v roku 2019 sa zatiaľ realizovať nebude. Výška mýta sa mala líšiť v závislosti od objemu motora a množstva produkovaných emisií. 10-dňový poplatok sa mal pohybovať v rozmedzí od 2,5 do 25 eur, dvojmesačný od 7 do 50 eur. Najdrahšie ročné mýto malo stáť 130 eur.

Diaľničná známka mala byť elektronická a vodiči by ju v budúcnosti mali kupovať cez internet, pomocou mobilnej aplikácie alebo na diaľniciach blízko nemeckých hraníc.

S poplatkami však už teraz treba rátať pri vjazde do nemeckých ekologických zón označených dopravnou značkou „Umwelt ZONE“. Vstup do týchto miest je podmienený kúpou emisnej plakety. V e-shope Umwelt-plakette.de zaplatíte za ručne vyplnenú registračnú značku 31,90 eura. Tlačená je o 10 eur drahšia.

Diaľničné mýto 2019: Chorvátsko

Orientačné ceny mýta v Chorvátsku:

 • pri ceste z Maďarska: Goričan – Záhreb = 42 HRK (5,42 eur)
 • pri ceste zo Slovinska: Macelj – Záhreb = 48 HRK (6,34 eur)

Od Záhrebu nižšie sú diaľničné poplatky odstupňované podľa toho, ako ďaleko chcete ísť. Presné ceny si môžete vypočítať na tomto mieste.

Platiť možno aj v eurách alebo platobnou kartou. Poplatky za cestu tam a späť do najvzdialenejšieho bodu (Dubrovníka) by nemali presiahnuť 50 eur.

Už viete kam?

Máme pre vás niekoľko užitočných stránok na kempovanie, kde nájdete to pravé miesto pre vaše dobrodružstvo.

Do Chorvátska cez Maďarsko

Veľmi obľúbenou trasou Slovákov pri ceste autom do Chorvátska, je cesta cez Maďarsko. Našinci ju využívajú často krát kvôli nižším poplatkom za diaľnice – 10-dňové mýto vyjde v prepočte zhruba na 10 eur.

Z Bratislavy sa vydáte smerom na Mosonmagyaróvár. Od roku 2015 si však musíte dávať pozor na dva spoplatnené úseky (diaľničný výjazd z BA smerom na Györ a Budapešť, ako aj posledný úsek z Lenti na Letenye). Preto treba z Bratislavy použiť starý hraničný prechod Rusovce – Rajka a potom už tradične smerom na Mosonmagyaróvár. Cesta pokračuje smerom na Csornu a odtiaľ smer Szombathely. Práve pri Szombathely odporúčame čerpaciu stanicu Mol na krátky oddych. Vyhnúť tejto trase by ste sa mali však v nedeľu večer, keď sa na cestu vyrúti množstvo kamiónov. Následne máte možnosť vybrať sa cestou cez Lenti a následne smerom na Letenye. Potom treba prejsť hraničným prechodom Goričan, na ktorom ušetríte veľa času, nakoľko ho väčšina šoférov nevyužíva a už ste v Chorvátsku.

Ďalšou alternatívou cez Maďarsko je využitie diaľnice z Bratislavy smerom na Györ a odtiaľ dvojprúdovkou na Székesfehérvár. Tam sa potom napojíte na diaľnicu od Budapešti a pokračujete až na chorvátsku hranicu. Táto trasa je približne o 100 km dlhšia, ale časovo vychádza rovnako ako trasa po okresných cestách.

Do Chorvátska cez Rakúsko a Slovinsko

V podstate máte na výber 2 hlavné smery a potom niekoľko odvíjajúcich sa ciest. Ak sa vydáte smerom cez Rakúsko a Slovinsko, pôjde o o najrýchlejšiu
a ajbezpečnejšiu trasu k “slovenskému moru”, no zároveň aj najdrahšiu. Musíte totiž platiť diaľničné poplatky vo všetkých troch krajinách. 10-dňová známka
v Rakúsku stojí 9 eur, v Slovinsku si ako vždy priplatíte, 15 eur týždňová známka, 30 eur známka na mesiac.

Na území Chorvátska fungujú mýtne systémy, preto tam zaplatíte iba za tie úseky, ktoré prejdete. Trasa cez Rakúsko a Slovinsko však ma aj svoje kladné stránky. Pokiaľ neuviaznete v žiadnej letnej zápche, je táto trasa rozhodne tou najrýchlejšou zo všetkých. Okrem toho poskytuje aj najväčší komfort
a bezpečnosť, keďže takmer celý úsek (okrem cca 14 km po prekročení Slovinska) vedie po diaľniciach.

Prejdených sto kilometrov stojí 48,3 kuny čiže približne 6,50 eura.
Od maďarských hraníc po Zagreb stojí mýto približne 6 eur, od Zagrebu k moru ďalších 9,50 eura.

Na mýtnych bránach sa dá platiť chorvátskymi kunami aj eurami, výdavok je vždy v kunách. Najpohodlnejšie a najrýchlejšie je vybrať si platobné brány,
pri ktorých sa dá platiť kartou.

Ak sa chcete diaľnici celkom vyhnúť, môžete ísť po Jadranskej magistrále, ktorá sa tiahne pozdĺž pobrežia. Je to krásna cesta, avšak nedá sa na nej ísť ani zďaleka tak rýchlo, ako po diaľnici.

Okrem toho sa môžete do Chorvátska dostať aj po slovinských “okreskách”. Ušetríte tak za Slovinsku diaľničnú známku 15 – 30 euro a stratíte minimum času.