Okrem klasických diaľničných známok a poplatkov využíva viacero európskych krajín aj mýtne systémy. Niektoré sa vzťahujú iba na vozidlá nad určitú povolenú hmotnosť (najčastejšie 3,5 tony), iné sú aplikované plošne. Výška poplatku je buď jednorázová (resp. iba v závislosti od hmotnosti a veľkosti vozidla), alebo sa odvíja od precestovanej vzdialenosti a dobe strávenej v danom štáte.
Mýtny systém pre osobné vozidlá majú zavedený, okrem iného, aj v obľúbenej turistickej destinácii Slovákov, Chorvátsku. S poplatkami rátajte taktiež vo Francúzsku, Taliansku, Grécku, Srbsku, Turecku či Španielsku, Portugalsku. Zo škandinávskych krajín má ako jediné mýtny systém zavedené Nórsko.
V týchto krajinách ako vodič osobného vozidla nemusíte mať elektronickú jednotku, poplatky sú vyberané pri bránach a na vymedzených miestach.
Naopak, majitelia vozidiel do 3,5 tony si v roku 2020 užijú jazdu zadarmo v týchto krajinách (s výnimkou istých úsekov, predovšetkým mostov a tunelov):
- Andorra
- Belgicko
- Cyprus
- Čierna Hora
- Dánsko
- Estónsko
- Fínsko
- Island
- Holandsko
- Litva
- Lotyšsko
- Malta
- Švédsko
- Ukrajina
V rámci Európskej únie sa už v roku 2017 rozbehli diskusie o zavedení jednotného mýta pre členské krajiny, ktorého výška sa bude počítať v závislosti od najazdených kilometrov.
Debata o jednotnom systéme sa opäť rozvírila po rozhodnutí Európskeho súdneho dvora o mýtnom systéme v Nemecku, ktorý napadla Európska komisia ako diskriminačný.
Európska únia sa zatiaľ nedohodla na jednotnom formáte, a tak krajiny budú pokračovať v uplatňovaní vlastných pravidiel na výber poplatkov za používanie diaľníc.